Richard Mille Marka Dostu Kimi Räıkkönen için Tasarlanan Yeni Mekanizma

Sharing is caring!

* 2007 F1 dünya şampiyonu
* İsviçre Alfa Romeo Yarış Ekibi Pilotu
* Yeni “RM 50-04 Tourbillon Split-Seconds Cronograph Kimi Räikkönen”
18 Eylül de gerçekleşen lansmanda taktı

Singapur Formula 1 Grand Prix, Richard Mille için yarış pilotu marka dostuyla birlikte RM 50-04 Tourbillon Split-Seconds Cronograph Kimi Räikkönen’i tanıtacağı mükemmel bir organizasyon olacak. Saat, muhteşem pilota ve araba yarışları denildiğinde akla gelen ilk isim olan efsane marka Alfa Romeo yarış ekibine şapka çıkartacak.

Richard Mille 2018 yılından bu yana, Alfa Romeo yarış ekibini destekliyor. Kimi Räikkönen, Richard Mille dünyası ile ilk kez 2018 yılında tanıştı. 2003 ve 2005 yıllarında kazandığı ikinciliklerden sonra 2007’de dünya şampiyonu olan 39 yaşındaki Kimi Räikkönen, organizasyonun 2019 safhasında artık görmüş geçirmiş, kıdemli bir yarışçı. “Iceman” lakaplı Räikkönen, Singapur Grand Prix’de 307’inci kez start alacak.

18 yıllık kariyerinde 103 kez podyuma çıkmış ve 21 kez birinci olmuş olması da olağanüstü uzun kariyerinin diğer önemli noktaları. Artık sürüş zevkine daha fazla odaklanan Räikkönen, Formula 1’e yaklaşımını yeniden değerlendirerek şunları söyledi; “Bundan sonra F1 benim için bir hobi. Artık üzerimde o baskıyı hissetmiyorum ve direksiyondayken eğlenebiliyorum. Arabanın hak ettiği sonuca ulaşmak için elimden gelenin en iyisini yapmaya hâlâ odaklansam da eğlenmeyi seviyorum.” Kimi’nin efsanevi mesafeli yaratılışı, her koşulda ona lakabını kazandıran sakinliğini koruyabilmesi, refleksleri ve ustalıkla durumu idare edebilmesi hâlâ eskisi kadar etkileyici. İster motosiklet, ister hokey patenleri, ister bisiklet olsun, spor ve üst düzey rekabet, pilotun yaşamının ve kişiliğinin ayrılmaz birer parçası. Kimi’nin bu çok önemli tutkusu onun WRC ve NASCAR’da da alışılmadık yolları seçmesini sağlamışa benziyor. 2017 yılında Finlandiya’nın Spor Büyükelçisi olarak atanan Räikkönen, muhteşem Mika Häkkinen’i de geride bırakarak en çok madalya kazanmış Formula 1 pilotu ünvanını hala elinde tutuyor.

Räikkönen artık bileğinde RM 50-04 taşımanın da gururunu yaşayacak. Teknik açıdan bu son derece ileri seviyedeki saatte, saniye ölçerli kronograf tourbillon ve sadece 7 gram ağırlığındaki Grade 5 titanyum ve Carbon TPT® mekanizma kullanıldı. Bu karmaşık özellikleri tek bir mekanizma üzerinde bir araya getirmek, saatin kusursuz işlemesini sağlamak için mükemmel güç iletimi gerektiriyordu. Sürtünmeyi azaltma ihtiyacı araştırma ekibini, tambur üzerindeki dişin ve çift çarklı pinyonun profilini daha da geliştirmeye yöneltti. Çift çarklı pinyonun geliştirilmesi torkun mükemmel şekilde dağılmasını ve verimin optimize edilmesini sağladı. Tourbillon eşapman, kronograf ve eşi benzeri olmayan iskelet yapısının bir araya gelmesi bu son derece yenilikçi saatin mutlak kronograf mükemmelliğine ulaşmasını sağladı.

C38 tek koltuklu aracın renkleri, beyaz Quartz TPT® bezel ve kasa arkasında da kullanıldı. Her biri 45 mikron kalınlığında 600 silikon katman birleştirilerek ve otoklavda 120 derecede ısıtmadan önce beyaz matrisle emprenye edilerek bu sonuca ulaşıldı. Bu işlemle malzemeye çok yüksek dayanıklılık/ağırlık oranı, anti-alerjik özellikler ve UV ışınlarına karşı mükemmel dayanıklılık kazandırıldı. North Thin Ply Technology (NTPT™) tarafından geliştirilen bu teknik, Carbon TPT® orta katman üzerinde de, ancak bu kez karbon elyaflar kullanılarak uygulandı. Kırmızı esintiler mekanizmada, özellikle Carbon TPT® flanşta, kronograf sayaçlarında, güç rezervinde ve fonksiyon göstergelerinde görülebilmektedir. Yarışlarda Kimi’nin kullandığı 7 numara, Grade 5 titanyum kadrana da eklendi. Bu teknik çözümler sayesinde olağanüstü dayanıklı hale gelen saat 5.000 g’lik darbelere karşı atölyede test edildi.

Bütün büyük yarışlarında Kimi’ye eşlik edecek olan ve sadece 30 adetle sınırlı bu koleksiyon, 18 Eylül akşamı Kimi ve Alfa Romeo yarış ekibinin de katıldığı bir etkinlikle tanıtıldı.

“Bizler Finlandiya’da içgüdülerimiz ve kararlılığımızla tanınırız. Hatta bunu ifade eden bir sözcük bile var – sisu. Bu bizim doğamızda var. Ancak sporumda sisu tek başına yeterli değil. Yüksek performans teknolojiye de takım çalışmasına da güvenmem gerekiyor ama hepsinden de önemlisi katıksız tutku sahibi olmak! Richard Mille yıllardan beri motorlarını bu üçüyle – içgüdü, teknolojik maharet ve hepsinden de önemlisi eğlenceyle ateşlemiş. Bu yüzden de bu yepyeni RM 50-04 saatimi bileğime takarak direksiyona geçmekten büyük mutluluk duyuyorum.”

Originally posted 2019-09-19 16:51:11.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir